Jak w praktyce wygląda serwis klimatyzacji?

Jak w praktyce wygląda serwis klimatyzacji?

Czy wiesz, że pierwsza klimatyzacja powstała w 1902 roku? Wynalazł ją Amerykanin Willis Haviland Carrier, który zaprojektował ten sprzęt dla drukarni. W tamtych czasach była uznawana za luksus – chociaż obecnie też jest traktowana jako bardzo komfortowe urządzenie, dostępne w korzystnych cenach. Niestety nie każdy pamięta, jak ważny jest regularny serwis klimatyzacji. Wpływa on na jakość urządzenia, jego wydajność, pracę i otoczenie. Jak więc wygląda w praktyce?

Serwis klimatyzacji – jak przebiega?

Klimatyzacja to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń na rynku. Nie tylko chłodzi, ale też ogrzewa, zapewnia optymalną wilgoć i osusza. Jej serwis to bardzo istotna sprawa, gdyż tylko regularne przeglądy pozwalają się cieszyć użytkowaniem przez długie lata. Tak więc serwis klimatyzacji musi być przeprowadzony przez profesjonalistów, którzy dobrze się znają na pracy.

W praktyce serwisowanie polega na okresowym czyszczeniu urządzenia. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż bez tego klimatyzator wydmuchiwałby powietrze z bakteriami i innymi szkodliwymi roztoczami. By uniknąć zagrożenia zdrowia i awarii urządzenia, serwisowanie jest koniecznością.

W skład prac wchodzi między innymi:

  • precyzyjny przegląd obudowy urządzenia,
  • weryfikacja wydajności chłodzenia i pomiarów elektrycznych,
  • sprawdzenie szczelności układu chłodzącego,
  • kontrola układu odprowadzania skroplin,
  • wymiana zużytych podzespołów i filtrów,
  • czyszczenie parowników i skraplaczy.

Dokładnemu czyszczeniu, w przypadku typu split, jest też poddawana jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. Wszystkie funkcje urządzenia muszą zostać szczegółowo zweryfikowane, a dezynfekcja jest przeprowadzana z użyciem profesjonalnych atestowanych środków. Mają one właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.

Co musisz o wiedzieć o serwisie klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji powinien przebiegać jak najprecyzyjniej, by urządzenie było zawsze wydajne. Przede wszystkim środki do dezynfekcji muszą być ekonomiczne i bezpieczne. Oprócz eliminacji szkodliwych substancji, powinny skutecznie redukować nieprzyjemne zapachy.

Powierzenie prac serwisowych profesjonalistom to najlepsze rozwiązane. Nie dość, że są one przeprowadzane szybko, to jeszcze nie zawracasz sobie głowy zakupem specjalnych środków. Amatorsko i nieumiejętnie wykonany serwis klimatyzacji może za to doprowadzić do nieodwracalnej awarii.

Warto też pamiętać, że czysta i zadbana klimatyzacja pochłania zdecydowanie mniej energii, co się przekłada na korzyści finansowe. Serwisowanie powinno być robione dwa razy w roku – na przełomie marca i kwietnia oraz w sierpniu. Specjaliści z NEW KLIMA chętnie przeprowadzą prace konserwacyjno-serwisowe – zapraszamy do kontaktu!